طلاق در اسلام ؟ دیدگاه اسلام در خصوص طلاق چیست؟

در این مقاله که گزیده ای از کتاب حلقه های جاودانه است سعی شده در مورد ازدواج ناموفق و طلاق از دیدگاه اسلام بحث شود.

در روایات، کلمات و سیره عملی پیامبر [ص] و اهل بیت [ع] مشاهده می شود که آنان طلاق را بسیار مذموم و منفور معرفی کرده اند.

به عنوان مثال: امام باقر ع از پیامبر گرامی اسلام [ص] نقل فرمودند: جبرئیل آنقدر بر من درباره زن سفارش و توصیه کرد که گمان کردم طلاق زن، جز در وقتی که مرتکب فحشاء قطعی شده باشد سزاوار نیست.

حدیث امام صادق در مورد طلاق در اسلام

امام صادق [ع] از پیامبر اکرم [ص] نقل فرمودند: چیزی در نزد خدا محبوب تر از خانه ای که در آن پیوند ازدواجی صورت میگیرد وجود ندارد و چیزی در نزد خداوند مبغوض تر از خانه ای که در آن پیوندی با طلاق بگسلد وجود ندارد. آنگاه امام صادق [ع] فرمود: اینکه در قرآن نام طلاق مکرر آمده و جزئیات کار طلاق مورد عنایت و توجه قرآن واقع شده، از آن جهت است که خداوند جدایی را دشمن می داند.

حدیث پیامبر در مورد اهمیت طلاق در اسلام

طبرسی در مکارم الاخلاق از پیامبر [ص] نقل کرده است که حضرت فرمودند: ازدواج کنید ولی طلاق ندهید، زیرا عرش الهی از طلاق میلرزد. در روایتی دیگر امام صادق [ع] فرمودند: هیچ چیز حلالی مانند طلاق، مبغوض و منفور پیشگاه الهی نیست.
خداوند مردمان بسیار طلاق دهنده را دشمن می دارد.

پس چرا طلاق در اسلام مجاز است؟

با اندکی تأمل در روایات فوق و آیات و روایات فراوان دیگر در خصوص ازدواج و طلاق در دین درمی یابیم با اینکه مجوز طلاق در قرآن صادر شده است و گاهی اوقات که زن و شوهر به مرحله ای میرسند که آینده آنان آنچنان تیره وتار و بدون ذره ای امید به بهتر شدن می باشد می توانند طلاق بگیرند، ولی تمام تلاش و همت دین و اولیای الهی این بوده است که تا حد امکان طلاق رخ ندهد و پیوندهای زناشویی محکم و استوار باشد.

جالب است بدانیم که هرچه علم و دانش بشر پیشرفت بیشتری می کند و علوم ارتباطی و انسانی به مرحله بالاتری دست می یابد، درمی یابیم که بیشتر این علوم در آموزه های دینی ما که سالها پیش از پیدایش علوم بوده اند وجود دارد و حتی در خصوص جزئی ترین مسائل زناشویی به طرز حیرت انگیزی بحث شده است که این خود نکته ای بسیار قابل تأمل است و نیاز به بازنگری در نحوه آموزش های دینی احساس میشود تا ارزش و مرتبه دین در جوامع بیشتر و بهتر شناخته شود.

راستی حتما منو در اینستاگرام دنبال کنید . مطالب رایگان در مورد ازدواج موفق را در آنجا هم مشاهده کنید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *