سرنوشت خود را بساز

تفکر و استراتژی قوی در مقابل ریسک

در مقاله های قبل با نگاهی به دوران کودکی و مثالی از بازی های آن دوران دریافتیم که یک ازدواج ناموفق  چگونه  شکل می گیرد حال بیایید نگاهی به صفحه شطرنج بیندازیم.

اساس بازی شطرنج برمبنای تفکر و استراتژی نهاده شده است.در این بازی اگر ابتدا آموزشهای لازم را فراگرفته ,به خوبی تمرین کرده  باشیم ودر زمان بازی با دقت , حساسیت و تفکر مهره ها را حرکت دهیم نهایتاپیروز می شویم .حتی اگر در مراحلی اشتباهی مرتکب شویم که ما را به شکست نزدیک کند این فرصت را داریم که با تفکر و تغییر مسیر مهره ها به پیروزی برسیم .در اینجا دیگر شانس نقشی ندارد و نمی توانیم برد یا باخت  خود را به گردن شانس بیندازیم و به خوبی می دانیم که اگر پیروز نشویم ناشی از سه علت عمده است :یا آموزش کافی ندیده ایم  ؛ یا تمرین نکرده ایم و یا اینکه در زمان بازی سهل انگاری کرده و بدون تفکر و برنامه ریزی مهره ها را حرکت داده ایم .

زیبایی این بازی فوق العاده و هوشمندانه به این است که از بسیاری جهات شبیه زندگی ما انسانها و به نوعی شبیه زندگی مشترک است که می بایست تمام رفتارها , حرکات و تصمیم گیریهای ما خصوصا در مرحله تصمیم گیری و  انتخاب همسر مناسب , دقیق و حساب شده باشد و هرگونه سهل انگاری و بی فکری در این مرحله و مراحل بعد از ازدواج ممکن است ما را با چالشهای جدی و گاهی شکست مواجه سازد.

زندگی مشترکی که قبل از شروع و بعد از آن براساس تفکر,  برنامه ریزی استراتژی, آموزش و در کنار آنها براساس عشق و صمیمیت و احساس تعلق بنا نهاده شده باشد احتمال شکست آن اگر نگوییم غیر ممکن ,فوق العاده پایین است.

برخی عوامل مهم ازدواج موفق
ازدواج موفق به هیچ وجه اتفاقی نیست.شاید بگویید بعضیها به راحتی و بدون شناخت با هم ازدواج کرده اند و الان خوشبخت هستند .در پاسخ باید بگوییم که اولا هیچگاه نمی توان از روی ظاهر زندگی افراد به خوشبختی یا عدم خوشبختی آنها پی برد ثانیا اگرهم چنین اتفاقی افتاده باشد یک استثنا است و هیچگاه انسان عاقل یک عمر زندگی خود را با توجه به استثنائات بنا نمی کند . باید برای خوشبختی برنامه بریزید و در مسیر این برنامه حرکت کنید. اگر قرار است یک زندگی ایده آل داشته باشید، نمی توانید به حداقل ها قانع شوید. شما باید برای بدست آوردن عشق بیشتر، سلامت بیشتر، تعهد و ایمان بیشتر و شادی بیشتر تلاش کنید.
ازدواج موفق فاکتورهایی دارد که برای دستیابی به آن ها لازم است آنها را بشناسیم. برخی از مهم ترین فاکتورهای یک ازدواج موفق را می توان به طور خلاصه به این صورت بیان کرد :
سلامت جسمی و روانی
انسان سالم، خانواده سالم ایجاد می کند. برخی از بیماری ها ممکن است تهدیدی جدی برای سلامت انسان و همسر آینده او باشد. در این زمینه مراجعه به مراکز درمانی برای تشخیص و درمان زودرس و مشاوره قبل از ازدواج در مراکز مشاوره وزارت بهداشت توصیه می گردد.
منبع درآمد و شغل مناسب
برای یک ازدواج موفق و زندگی سعادتمند، مسأله شغل می بایستی جدی گرفته شود. با داشتن کار و شغل، عشق و محبت زوجین در منزل رونق و تداوم می یابد. با وجودی که داشتن شغل و درآمد لازمه خوشبختی خانواده است، باید توجه داشت که امکانات مالی به تنهایی نمی تواند حل کننده همه مشکلات یک خانواده و متضمن خوشبختی باشد و اهمیت آن تنها بایستی در کنار سایر عوامل ارزیابی شود. با تمام این ها به یاد داشته باشید شغل داشتن برای یک مرد به معنی داشتن هویت اجتماعی، استقلال، مردانگی، غیرت و توانایی اداره زندگی است. بنابراین به هیچ وجه بدون آن که شغلی داشته باشید و دستتان در جیب خودتان باشد، ازدواج نکنید.
نیت و اراده برای تشکیل خانواده
هر یک از زوجین باید با دید باز و با رضایت خود اقدام به تشکیل خانواده نمایند. ازدواج نباید به عنوان راه حلی برای دوری از مشکلات خانوادگی جوان در خانواده در نظر گرفته شود، بلکه ازدواج زمانی موفق خواهد بود که با هدف تشکیل خانواده و تعالی روحی زوجین درنظر گرفته شود. با وجودیکه والدین در راهنمایی جوانان در انتخاب همسر نقش تعیین کننده ای دارند، این نقش باید به صورت مشاوره ای باشد و نباید بصورت تحمیلی و سلب اختیار جوان در تعیین شریک زندگی آینده اش باشد.
سن مناسب
برای موفقیت در ازدواج، رعایت سن مناسب ازدواج بسیار مهم است. متخصصان سن مناسب ازدواج را برای دختران ۱۸ تا ۲۴ سال و برای پسران ۲۴ تا ۲۸ سال توصیه می کنند. هرچند با توجه به شرایط جامعه بسیاری از کارشناسان مسایل ازدواج براین باورند که چه دختر و چه پسر برای ازدواج کمتر از ۲۲ سال سن نداشته باشند .معمولا اختلاف سن ۲ تا ۶ سال بین دختر و پسر برای ازدواج توصیه می شود.
مسئولیت پذیری
یادتان باشد با تشکیل خانواده، نقش های جدیدی برای شما بوجود می آید که باید در مقابل آن مسئولیت پذیر باشید. زن و مرد متأهل نسبت به یکدیگر متعهد هستند و می بایستی با تمام وجود سعی در ایفای وظایف نمایند. یکی از اساسی ترین پایه های موفقیت یک زندگی زناشویی، شناخت دقیق نیازهای جسمی، روحی و عاطفی همسر و تلاش مستمر و دائم در پاسخ به این نیازهاست.
زوجین می بایستی در این جهت به یکدیگر کمک رسانند و مشوق و همکار یکدیگر باشند. همچنین لازم است تا از توقعات خارج از توانایی همسر اجتناب گردد. به عبارت دیگر زوجین باید تلاش کنند تا در کنار یکدیگر باشند و نه در مقابل هم.علاوه بر این، هر یک از زوجین می بایستی مسئولیت تنظیم خانواده را بپذیرند و تعداد فرزندان و فاصله مناسب تولد آنان را رعایت نمایند.
رشد مستمر در زندگی
یکی از قوانین طلایی زندگی مشترک، با هم رشد کردن است‌. هر کس در طول زندگی تغییر می‌کند درگیر فعالیت‌های مختلف می‌شود. همیشه مشوق همسر خود باشید و همانطور که خود در تلاشید که مسائل مختلف و مورد علاقه خود را بیاموزید به همسرتان نیز کمک کنید تا این فرایند را طی کند. بسیار دیده شده که یکی از طرفین مدارج ترقی را طی می‌کند و همسر در طول این سال‌ها کمک حال و مشوق او بوده و در پایان فاصله زیادی بین دو طرف به‌وجود آمده که گاهی ادامه زندگی مشترک را سخت و گاهی ناممکن کرده است. بهتر این است که در کنار رشد فردی رشد مشترک هم داشته باشید تا بهتر و بیشتر یکدیگر را درک کنید و مشاور و همراه خوبی برای یکدیگر باشید.

برگرفته از کتاب حلقه های جاودانه .

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *