زوج درمانی چیست؟

قبل از توضیح زوج درمانی بیان این مطلب ضروریست که بعضی از زوجین و خانواده ها در زمان بروز مشکل از رویارویی با مشکلاتشان و حل آنها عاجز و ناتوان بوده و با تعدد تدریجی مشکلات زناشویی، کم کم بنیان خانواد سست شده  و نیاز به شخص سومی دارند تا از طریق مشاوره و زوج درمانی به آنها کمک تخصصی نماید ؛ لیکن متاسفانه اغلب خانواده ها  خصوصا در ایران بسیار به این مساله که اساس یک زندگی خوب است کم توجه و حتی بی توجهند .بسیاری گمان می کنیم که مشکلات باکمی صحبت و یا بی توجهی به آنها حل و فصل می شوند حال آنکه بعضا مشکلاتی در زندگی زوجین بروز می کند که به هیچ وجه بدون مشاوره و در موارد لزوم اقدامات درمانی قابل حل شدن نیستند و اینجاست که اهمیت مشاوره به عنوان یک دوش روانی بر ما آشکار می شود. یعنی همانگونه که ما برای نظافت جسم خود به طور مرتب زمان و هزینه صرف می کنیم می بایست در مقاطع مختلف و مستمر برای بهبود زندگی مشترک خود به یک مشاور خبره و آگاه مراجعه نموده ودر موارد لازم اقدام به درمان خود نماییم .

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی یا همان روان درمانی زوجین شاخه ای از روان درمانی است. گاهی ممکن است  زوجین مشکلی سر راهشان قرا گیردکه باورهایشان و همچنین درکشان از آن مشکل با هم تفاوت داشته باشد و همین امر باعث مشاجره و دعواهای مکرر بین آنها شود . بدترین حالت ممکن این است که دو طرف با وجود گفتگوهای مکرر به هیچ وجه نمی توانند مسئله و مشکل خود را حل کنند و به خاطر همین به یک متخصص و مشاور زوج درمانی نیاز پیدا می کنند تا مشکل را با کمک ایشان حل کنند.

نظریه های زوج درمانی

به جهت اختصار دو نمونه از نظریه های زوج درمانی را باهم مرور می کنیم :

نظریه روان پویایی

بر اساس این نظریه که توسط زیگموند فروید پدر روانشناسی پایه گذاری شده است , در صورتی که در گذشته شخص دچار سرکوب عاطفی شده باشد ممکن است مثلا هر زوج به شدت به زوج دیگر وابسته شود و به طور نا خود آگاه عواطف سرکوب شده باعث بروز مشکلات رفتاری و مشاجرات دو طرف گردد .در این رویکرد ریشه بسیاری از مشکلات افراد و زوجین به زمان کودکی آنها خصوصا سنین تولد تا هشت سالگی بر می گردد. در این روش درمانی در مانگر سعی می کند با تکنیکهای تحلیل روانی ریشه و منشا عواطف سرکوب شده را از طریق بازگشت به گذشته فرد حل و فصل کرده و مشکلات ارتباطی آنها را بهبود بخشد. بعضی طرفداران این نظریه اتان آکرمن، جیمز فرامو، ایوان بور و مینی ناجی هستند.

نظریه بین نسلی

بنیانگذار این نظریه موری بوئن است . ایشان زمانی در درمانگاه فینجر روی کودکان بیمار و مبتلا به اسکیزوفرنی تحقیقاتی انجام داد و حاصل این تحقیقات این بود که بسیاری از علامت ها و علائم بیماری اسکیزوفرنی از روابط والدین آنهاست و عقیده داشت راه درمان آن ها خانواده درمانی والدین است .از این رو به این نظریه نظریه بین نسلی هم گفته می شود.

مقاله را بخوانید:  ترس از ازدواج در مردان

نمونه یکی ازسوالات زوج درمانی و پاسخ به سوال

من در زندگی چند بار شکست عشقی خوردم .قبلا گرم مزاج بودم اما حالا که ازدواج کردم سرد شده ام

یکی از علتهای عمده سردمزاجی زنان یا مردان بعد از ازدواج میتونه روابط نا سالم ,بدون محدودیت و بدون چارچوب قبل از ازدواج باشه . روانشناسان میگن که اگر کسی به قصد آشنایی و شناخت برای ازدواج با کسی وارد رابطه بشه و به هر علت قبل از ازدواج وارد رابطه جنسی بشه میتونه به ایجاد عشق حقیقی بینشون لطمه بزنه و ممکنه بعد از ازدواج به سردی رابطه و حتی جدایی ختم بشه. از طرفی بسیاری از افرادی که روابط جنسی متعددی قبل از ازدواج را تجربه می کنن وقتی که ازدواج می کنن بعلت خاطرات و تجربه های جنسی که داشتن و مقایسه اون با رابطه فعلی با همسرشون دچار سرد مزاجی و بی میلی جنسی میشن خصوصا زمانی که روابط جنسی که قبل از ازدواج تجربه کردن براشون بهتر و لذت بخشتر از رابطه با همسرشون باشه به خاطر همینه که میگن وارد روابط متعدد شدن قبل از ازدواج خصوصا روابط مختلف جنسی میتونه در زمان‌ازدواج بسیار مشکل سازباشه و باعث لطمه زدن و از بین رفتن اون ازدواج بشه .

این سرد مزاجی بسته به سیستم‌فکری و مغزی و حالات روحی و روانی و اعتقادات و باورهای هر کسی و حتی بسته به فرهنگهای مختلف میتونه شدت و ضعف داشته باشه و بسیار متفاوت باشه ؛ با عین حال اگر به هر علت این اتفاق افتاد می بایست زن یا مرد قبل از اینکه زندگی مشترکشون به بن بست برسه و مشکل ریشه دار بشه با کمک یک مشاور آگاه و خبره علت واقعی سرد مزاجی خودشون رو پیدا کنن و به هر طریق درمانش کنن چونکه یکی از عمده ترین علتهای طلاق زوجین همین روابط سرد جنسی هست‌که وجود داره و براش فکری نمی کنن .
این نکته هم باید حتما در نظر بگیریم که در مجموع‌سرد مزاجی علتهای زیادی میتونه داشته باشه و مهمترین کاری که میشه کرد اینه‌که‌در قدم اول  ریشه و علت واقعی خودمون رو پیدا کنیم تا بتونیم به خوبی درمانش کنیم .وشکی نیس که در این موارد کمک گرفتن از یک زوج درمانگر حرفه ای

 

اگر از این نوع پرسش و پاسخ ها خوشتان آماده، زیر همین مطلب سوالات خودتان را بپرسید، تا پاسخ به همین مطلب یا به صورت ویدیویی ضبط شود و برای شما منتشر شود.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *