معیارهای اساسی برای داشتن یک ازدواج موفق

در این مقاله سعی شده که اطلاعات مهمی در مورد مهمترین معیارهای انتخاب همسر و ازدواج موفق گفته شود. پس همراه من باشید

مهم ترین معیارها در انتخاب همسر

در بررسی معیارهای مهم ازدواج و انتخاب همسر دسته بندی های مختلفی تاکنون صورت گرفته لیکن نکته قابل تأمل این است که دسته بندیهایی می تواند مفید و مؤثر باشد که اولاً منطبق بر شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه ایران باشد و از طرفی موارد اساسی و مهم را در برگیرد. از این جهت یکی از دسته بندیهای بسیار خوب و دقیق را که آقای دکتر شاهین فرهنگ معمولا در سمینارها و آموز شهای پیش از ازدواج خود بیان می نمایند و براساس مطالعات و تحقیقات به دست آمده است با برخی اضافات و نکات تکمیلی بیشتر برای شما آورد ه ام.

  • ایمان و اخلاق نیکو در انتخاب همسر و ازدواج

اخلاق نیکو - معیار انتخاب همسر و ازدواج

که اهمیت فوق العاده ای دارند و اساس سایر معیارها مییباشد.

  • اعتقادات در انتخاب همسر و ازدواج

شامل دین و مذهب. اصولا ازدواج دو نفر با دو دین و مذهب متفاوت حتی اگر یک نفر با تغییر دین و آیین خود به این ازدواج راضی شود مگر در شرایط خاص و با بررسی دقیق سایر معیارها و شرایط حاکم بر ازدواج توصیه نمی شود.

اعتقادات زوجین در انتخاب همسر و ازدواج

  • طرز نگرش ها در انتخاب همسر و ازدواج

به عنوان مثال میی توان نگاه کلی ما به انسان ها و فضای زندگی را بیان کرد.

طرز نگرش در انتخاب همسر و ازدواج

  • درک دو طرف از همه چیز

یعنی نحوه برداشت ما از وقایع و اتفاقات اطرافمان و غالب مشکلات به این خاطر در زندگی به وجود می آید که ما در بسیاری مواقع به یک موضوع مشترک با دو ادراک و برداشت متفاوت نگاه می کنیم.

درک و تفاهم در انتخاب همسر مناسب

  • وضع اقتصادی

هم توان لازم یک مرد برای تأمین معاش خانواده مطرح می باشد و از لحاظ تناسب متناسب بودن وضعیت مالی و اقتصادی خانواده ها مورد نظر است.

وضع مالی زوجین در معیارهای انتخاب همسر

  • فرهنگ دو طرف ازدواج

شامل آداب و رسوم کلی و سنتهای خاص؛ و در این خصوص ازدواج های با دو فرهنگ متفاوت و فاصله های زیاد سنتی و فرهنگی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

تفاوت فرهنگ در انتخاب همسر و ازدواج

  • ظاهر و زیبایی

اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم مهمترین نکته علاوه بر تناسب ظاهری اینست که شخص مورد نظر ما به گونه ای باشد که از نگاه کردن به او لذت ببریم و احساس خوبی از حرف زدن و کنار او بودن داشته باشیم. یکی از تفکرات غلط در خصوص توجه به ظاهر که بعضاً اطرافیان عنوان می کنند این است که می گویند: ظاهر بعد از مدتی عادی میشه مهم اخلاق خوبه! که متأسفانه این طرز فکر شاید از جنبه عادی شدن و فروکش کردن هیجانات اولیه که به طور طبیعی اتفاق می افتد تا حدودی درست باشد. اما دلیلی نمی شود که در انتخاب همسر به ظاهر توجه نشود و می بایست انسان کسی را که یک عمر قرار است هر روز به چهره او نگاه کند ظاهرش برایش د لنشین و جذاب باشد.

  • دیدگاه های سیاسی دو طرف

شاید غالبا زوج ها به آن توجه کافی نشان ندهد ولی عدم تناسب دیدگاه سیاسی می تواند در آینده مشکلات زیادی به وجود آورد.

این مقاله قسمتی از کتاب حلقه های جاودانه می باشد.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *